Wydarzenia
- Aktualności
- Konferencje
- deszczówka w budowie
- Katalog zielono-niebieskiej infrastruktury
- Kalkulator MWiK
- Przetargi
- Sprzedaż nieruchomości
- Dołącz do nas - oferty pracy
- Dla Obligatariuszy
- Klauzula informacyjna
- Deklaracja dostępności
- Dostępność podmiotu publicznego
Biuro Obsługi Klienta
- Cena wody i ścieków
- Jakość wody
- Regulamin
- Usługi specjalistyczne
- Chcę załatwić
- DRUKI DO POBRANIA
- Kontakt z nami
- Praca
O nas
Infrastruktura
- Oczyszczalnia ścieków
- Instalacja Termicznego Przekształcania Osadów
- Stacja uzdatniania wody
- Zdroje uliczne
Projekty Unijne
- BYDGOSKI SYSTEM WODNY I KANALIZACYJNY
- BYDGOSKI SYSTEM WODNY I KANALIZACYJNY II
- Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta Bydgoszczy
- MODERNIZACJA OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW KAPUŚCISKA – II ETAP ORAZ WYKONANIE INTELIGENTNEGO SYSTEMU ZARZĄDZANIASIECIAMI WOD.-KAN.
Psu też chce się pić!
W ostatnich dniach upał nie odpuszcza i daje się we znaki chyba wszystkim. To, że musimy w takiej temperaturze stale uzupełniać poziom wody w organizmie wiemy wszyscy. Nie możemy jednak zapominać o naszych czworonożnych przyjaciołach. Nie jest im łatwo w takich warunkach pogodowych, i być może dlatego przybyło nam wielu nowych, wiernych fanów na czterech łapach. W dwóch punktach miasta od początku lipca prowadzimy promocję wody bydgoskiej, zachęcając bydgoszczan i turystów do picia jej bezpośrednio z sieci. Na ulicy Mostowej i Placu Wolności stoją nasze saturatory, z których można napić się wody w godzinach 11.30-19.30.
I właśnie w tych miejscach rozstawione są również miski z chłodną wodą. Pies, podobnie jak człowiek potrzebuje wody, która w jego organizmie odgrywa rolę termoregulacyjną, a także nadaje właściwy kształt i elastyczność tkankom. Właśnie dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiedniej ilości wody psu. To, ile powinien pić pies, ustala się na podstawie m.in.: indywidualnych cech pupila, masy ciała, aktywności fizycznej, stanu fizjologicznego, zdrowia lub choroby oraz temperatury otoczenia. U psa, podobnie jak u człowieka woda stanowi aż 70-80% beztłuszczowej masy ciała. Pełni wiele istotnych dla życia funkcji, a jej utrata na poziomie 15-20% może prowadzić do śmierci. Zapotrzebowanie psa na wodę jest zależne od wielu czynników, takich jak: rasa, rodzaj zjadanego pokarmu, aktywność fizyczna, stan fizjologiczny lub choroba, temperatura otoczenia i stres. W organizmie zwierzaka woda podlega ciągłemu obiegowi. W dużym uproszczeniu pies przyjmuje zwykle ok 50 ml wody na kilogram masy ciała dziennie. Oznacza to, że 30 kg labrador wypije ok. 1,5 l wody dziennie, natomiast 15 kg pies ok. 0,70 l dziennie. Pamiętajmy jednak, że każdy pies jest inny. Istotnym jest znać zapotrzebowanie swojego psa, a nie psów ogólnie. Najważniejsze zasady podawania wody psu:
- pupil powinien mieć stały i nieograniczony dostęp do czystej i świeżej wody.
- jest to szczególnie ważne w gorące dni.
- pamiętajmy, że odwodnienie psa, czyli nadmierna utrata wody z organizmu, zagraża zdrowiu i życiu zwierzęcia.