Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy – Sp. z o.o.

Wydarzenia

Biuro Obsługi Klienta

O nas

Infrastruktura

Projekty Unijne

woda bydgoska

Ugasić pragnienie – nic prostszego! Nie trzeba daleko szukać! Strumień lodowatej wody prosto z kranu szybko wypełnia szklankę z plastrem cytryny. Jeszcze tylko listek mięty i ... nie tylko można pić bez obaw, ale i ze smakiem! To nie scenariusz reklamy, lecz rzeczywistość bydgoska.

Bydgoszcz ma dwa ujęcia, z których czerpie wodę dla swoich mieszkańców. Jedno z nich to ujęcie głębinowe,  usytuowane w Lesie Gdańskim. Woda na tym ujęciu pobierana jest ze studni plejstoceńskich, które mają głębokość od 60 do 400 m. To doskonałej jakości woda, która swoimi parametrami zbliżona jest do wody
źródlanej, a więc bogatej we wszelkie minerały.

Drugie ujęcie wody to ujęcie powierzchniowe na „Czyżkówku". Tam woda czerpana jest na 17 km rzeki Brdy. Z
uwagi na liczne zagrożenia zanieczyszczenia rzeki powyżej ujęcia woda ujmowana z tego źródła musi być uzdatniana. Żeby zapewnić najlepsze efekty tego uzdatniania zastosowano nowoczesną technologię, w tym m.in. metodę sztucznej infiltracji. Wodę z rzeki pompuje się na stawy i rowy infiltracyjne i tam  poddawana jest ona  naturalnemu oczyszczaniu. Dzięki tej filtracji woda powierzchniowa uzyskuje parametry wody głębinowej.
Tak oczyszczona woda poddawana jest dodatkowo uzdatnianiu poprzez ozonowanie. Ozon i węgiel aktywowany zastąpiły wcześniej wykorzystywany do uzdatniania chlor. Dzięki temu MWiK zużywa go dziś aż czterokrotnie mniej niż przed modernizacją ujęcia „Czyżkówko", zakończoną na początku 2011 roku. Ten fakt m.in. sprawił,
że dziś w wodzie bydgoskiej niemal do zera spadła obecność szkodliwych dla zdrowia trojhalometanów.   Woda po procesie uzdatniania uzyskuje tu terazparametry porównywalne z wodą ujmowaną z Lasu Gdańskiego.

Inwestycje wodociągowe, prowadzone w Bydgoszczy przez ostatnie 12 lat dały efekt w postaci nowego produktu, jakim jest „Woda bydgoska". Jest to dziś woda, która bez względu na źródło, z którego jest czerpana, ma zbliżone parametry jakościowe i jest tak samo zdrowa i bezpieczna.

Tę stałą wysoką jakość gwarantują systematyczne pomiary i badania prowadzone przez Certyfikowane Laboratorium przy bydgoskich wodociągach, jak i przez Sanepid. Dzięki uruchomieniu monitoringu sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, mieszkańcy Bydgoszczy mają pewność, że woda bydgoska jest czysta, zdrowa i bezpieczna, nie tylko za przysłowiową „bramą" stacji wodociągowej, ale także aż 1000 km od źródła (bo tyle wynosi długość miejskiej sieci) jest doskonałej jakości.

Woda bydgoska to nowa marka, która coraz chętniej używana jest do wielu produktów gdyż poprawia ich smak i tym samym coraz częściej, wypiera tradycyjną wodę butelkowaną.

opubl. 09.04.2013