Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy – Sp. z o.o.

Wydarzenia

Biuro Obsługi Klienta

O nas

Infrastruktura

Projekty Unijne

Jedząc zużywamy więcej wody niż pijąc – wiedzieliście o tym?

1032 na stronę1Jak to możliwe? Musimy wziąć pod uwagę także wodę zużytą do produkcji żywności. Produkowana żywność pochłania 2/3 całkowitego zapotrzebowania na wodę. Idealnym przykładem jest produkcja mięsa. Opierając się na badaniach przygotowanych przez pismo The Guardian, produkcja 1 kg wołowiny pochłania 15 000 litrów wody, do produkcji 1 kg wieprzowiny potrzebujemy ok 6 000 litrów wody, z kolei produkcja 1 kg mięsa drobiowego pochłania ok 4 300 litrów wody.

Dlaczego aż tyle?

Jest kilka przyczyn, dlaczego zapotrzebowanie na wodę jest tak wysokie. Aby spojrzeć na problem całościowo, musimy wziąć pod uwagę wodę potrzebną do napojenia zwierząt, np. krowa produkująca 30 litrów mleka dziennie powinna wypić 105 litrów świeżej wody. Musimy również wziąć pod uwagę ilość wody potrzebnej na wyprodukowanie pożywienia dla zwierząt - kukurydzy czy soi. Udowodniono, że niedobór wody, nawet przez część dnia (szczególnie podczas upałów) może znacznie obniżyć produkcję mleka.

To co jeść by nie przykładać ręki do marnowani wody?

Jeśli Chcesz oszczędzać wodę – jedz warzywa i owoce. Udowodniono, że o wiele mniej wody potrzeba do wyprodukowania żywności na bazie warzyw i owoców niż mięsa.

  • 1 kg chleba – 1600 litrów wody
  • 1 kg bananów – 790 litrów wody
  • 1 kg ziemniaków – 287 litrów wody
  • 1 kg pomidorów – 214 litrów wody

Ważne jest by do swojej piramidy żywieniowej wprowadzić wodę, bo 1 litr napoju to nie 1 litr zużytej wody do produkcji! Przykładowo:

  • kawa – 132 litry na filiżankę 152 ml,
  • mleko – 255 litrów wody na 250 ml,
  • wino – 125 litrów wody na lampkę wina 109 ml.
  • piwo – 74 litry wody na szklankę piwa (250 ml)
  • herbata – 27 litrów na szklankę herbaty (250 ml)
  • sok pomarańczowy - 12,5 litrów wody na szklankę soku (250 ml)

I jeszcze słodki… grzeszek

Ogromnych nakładów wody wymaga wyprodukowanie czekolady, która od czasu do czasu umila nam życie. W tabeli zużycia wody na podstawie danych IME opublikowanej w The Guardian, czekolada zajmuje pierwsze miejsce jako największy „konsument” wody! Wyprodukowanie 1kg czekolady wymaga astronomicznych 17 196 litrów wody.

To naprawdę robi wrażenie szczególnie gdy uświadomimy sobie, że do przeżycia człowiek średnio potrzebuje ok. 42.000 litrów wody przez całe życie. To tyle ile potrzeba na wyprodukowanie dwóch kilogramów wołowiny i 20 bochenków chleba, lub wyprodukowania 2,5 kg czekolady.

Nie tylko żywność pochłania ogromne ilości wody

Praktycznie każda rzecz, którą się otaczamy wymaga znacznych zasobów wody, by w ogóle powstała. Przy produkcji jednego samochodu zużywa się 379 000 litrów wody, a wyprodukowanie 1 kg papieru wymaga ok. 250 litrów wody. Każdy T-shirt bawełniany, który kupujemy czasami bez zastanowienia to 2.500 litrów a dżinsy – 8.000 litrów. Ilość zużytej wody robi wrażenie i daje do myślenia.