Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy – Sp. z o.o.

Wydarzenia

Biuro Obsługi Klienta

O nas

Infrastruktura

Projekty Unijne

120 lat minęło... jak jeden dzień

Czytaj więcej...A nawet 121 lat. Pandemia sporo namieszała w naszych planach również tych zawodowych. Z rocznym opóźnieniem, podzieleni na cztery grupy świętowaliśmy nasz Jubileusz 120lecia Bydgoskich Wodociągów i Kanalizacji. Za nami lata pracy na rzecz miasta i jego mieszkańców. Pracy, której efektem jest m. in. uporządkowany i kompletny system gospodarki wodno-ściekowej, doskonałej jakości woda w kranach u każdego mieszkańca, prawie 100% dostęp bydgoszczan do sieci wodociągowej i ok. 99% dostęp do sieci kanalizacyjnej. Przez te 120 lat nasza sieć zarówno wodociągowa, jak i kanalizacyjna rozrosła się czterdziestu kilku km do ponad 1000 km, pola irygacyjne, które pełniły rolę pierwszej oczyszczalni ścieków bytowych zastąpiła nowoczesna Oczyszczalnia Ścieków w Fordonie, której integralną częścią jest Instalacja Termicznego Przekształcania Osadów. Bydgoszczanie nie muszą już martwić się niedostatkiem wody w kranach, bo otrzymują ją z dwóch źródeł. I jest to woda doskonałej jakości. Możliwe jest to dzięki modernizacji stacji uzdatniania wody na Czyżkówku, budowie stawów infiltracyjnych, które pełnią role nie tylko naturalnej infiltracji, ale również zbiorników retencyjnych, które w razie zanieczyszczenia rzeki, mogą zatrzymać wodę i podawać ją do mieszkańców jeszcze przez ok 40 dni.

Czytaj więcej...

Mamy to!

Czytaj więcej...UFF! Ależ to było wyzwanie! W odpowiedzi na nasz konkurs na nazwę dla fontanny otrzymaliśmy ogrom zgłoszeń z wieloma naprawdę interesującymi propozycjami! Dziękujemy!
Wybranie spośród nich jednego było trudnym zadaniem, ale… mamy wyniki!

Czytaj więcej...

Psu też chce się pić!

Czytaj więcej...W ostatnich dniach upał nie odpuszcza i daje się we znaki chyba wszystkim. To, że musimy w takiej temperaturze stale uzupełniać poziom wody w organizmie wiemy wszyscy. Nie możemy jednak zapominać o naszych czworonożnych przyjaciołach. Nie jest im łatwo w takich warunkach pogodowych, i być może dlatego przybyło nam wielu nowych, wiernych fanów na czterech łapach. W dwóch punktach miasta od początku lipca prowadzimy promocję wody bydgoskiej, zachęcając bydgoszczan i turystów do picia jej bezpośrednio z sieci. Na ulicy Mostowej i Placu Wolności stoją nasze saturatory, z których można napić się wody w godzinach 11.30-19.30.

Czytaj więcej...

Gminy zakręcają kurki z wodą

Czytaj więcej...W niektórych kranach może być sucho.. ale nie w Bydgoszczy

Ostatnie upały mocno dały się we znaki chyba wszystkim. Część z nas chłodziła się w rzekach, jeziorach, inni napełniali swoje ogrodowe baseny. I tu pojawił się pewien problem, i wiele gmin w Polsce zaapelowało do mieszkańców o ograniczenie zużycia wody jedynie do celów spożywczych i higienicznych. Gdy jednak z nieba leje się jedynie żar, częściej sięgamy po przysłowiowy wąż ogrodowy i podlewamy ogródki, trawniki, rabatki, no i napełniamy baseny. Większe zapotrzebowanie na wodę sprawia, że w niektórych gminach spada ciśnienie w kranach. W Bydgoszczy takiego problemu nie ma, ale już w województwie kujawsko – pomorskim problem się pojawił. Niektóre gminy sygnalizowały, że w weekend poziom wody na stacji uzdatniania wody spadł poniżej poziomu alarmowego (Gazeta Pomorska). Nie tylko nasze województwo boryka się z problemami spadku ciśnienia w kranach gdy słońce grzeje niemiłosiernie. W 2019 roku została stworzona przez dr Sebastiana Szklarka – hydrologa i miłośnika tematyki wodnej - mapa na której pojawiają się wszystkie zgłoszenia i apele samorządowców dotyczące problemu ograniczenia użytkowania wody. To doskonałe narzędzie, które pokazuje skalę problemu (mapa). W tym roku, jak podliczył dr Szklarek już ponad 100 gmin wydało takie apele, a mapa jest na bieżąco aktualizowana.

Czytaj więcej...

Czyste ręce

Czytaj więcej...Majówka za nami. Pogoda nas nie rozpieszczała, ale może dzięki temu mieliśmy mniej okazji by dotykać powierzchni, na których czają się różne zagrożenia. To oczywiście nie zwalniało nas z codziennej higieny rąk!. Jak ważna jest ona w naszej codzienności przekonaliśmy się na przestrzeni kilkunastu ostatnich miesięcy. Problem brudnych rąk to zjawisko, które towarzyszy nam od wielu lat. By zwrócić uwagę na ważność tematu, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ponad 10 lat temu ustanowiła Światowy Dzień Higieny Rąk - święto przypadające 5 maja.

Czytaj więcej...

Jedząc zużywamy więcej wody niż pijąc – wiedzieliście o tym?

Czytaj więcej...Jak to możliwe? Musimy wziąć pod uwagę także wodę zużytą do produkcji żywności. Produkowana żywność pochłania 2/3 całkowitego zapotrzebowania na wodę. Idealnym przykładem jest produkcja mięsa. Opierając się na badaniach przygotowanych przez pismo The Guardian, produkcja 1 kg wołowiny pochłania 15 000 litrów wody, do produkcji 1 kg wieprzowiny potrzebujemy ok 6 000 litrów wody, z kolei produkcja 1 kg mięsa drobiowego pochłania ok 4 300 litrów wody.

Czytaj więcej...

Cenić i docenić

Czytaj więcej... 22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ podczas Szczytu Ziemi w 1992 w Rio de Janeiro w Brazylii. Myślą przewodnią święta jest przede wszystkim uświadomienie zależności między mądrą gospodarką wodną a stanem życia społecznego i poziomem życia społeczeństw.

Czytaj więcej...

Bydgoszcz w gronie najczystszych miast, ale mycie rąk to podstawa!

Czytaj więcej...Okazuje się, że Bydgoszcz ma nie tylko czystą wodę w kranie, której jakości zazdroszczą nam inne miasta i czystą rzekę w ekstraklasie. Na tle wielu polskich miast wyróżnia się także czystością miejsc, z którymi mamy najczęstszy kontakt. W rankingu „Polska pod mikroskopem” Bydgoszcz zajęła II miejsce – zaraz po Łodzi.

Czytaj więcej...

Bydgoska retencja w czołówce polskich miast

Czytaj więcej...W raporcie Water City Index 2020 - analizującym miasta pod kątem zagospodarowania wód opadowych - Bydgoszcz zajęła drugie miejsce. Spośród 218 ocenionych w rankingu miast została wskazana jako miasto, które pierwsze w kraju wdraża innowacyjny projekt zagospodarowania wód opadowych i roztopowych oraz konsekwentnie zwiększa retencję na swoim terenie.

Czytaj więcej...

W toalecie - najpierw klapa, później woda

Czytaj więcej...Naukowcy coraz częściej alarmują: nieprawidłowe zachowania w toalecie mogą być przyczyną niebezpiecznych zakażeń wirusami. Niestety, także koronawirusem. Pamiętajmy więc – zanim spuścimy wodę, najpierw - bezwzględnie należy opuścić klapę!

Czytaj więcej...

UWAGA NA OSZUSTÓW

Czytaj więcej...Po bydgoskich osiedlach krążą ponoć osoby podające się za pracowników wodociągów i proszą o wpuszczenie do mieszkania w celu oszacowania szkód powstałych po zalaniach i późniejszej wypłaty odszkodowania. Uważajcie Państwo na to, bo to próba oszustwa. Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy – sp. z o. o. nie prowadzi takich działań!

Czytaj więcej...

W ubiegłym wieku w Wieży

Czytaj więcej...„Wczoraj (…) po raz pierwszy miejską wodę bieżącą wpuszczono do niecki wieży ciśnień” to tylko fragment artykułu który ukazał się w ubiegłym stuleciu w lokalnej prasie. Dziś ważny dla nas dzień! Niestety epidemia koronawirusa zupełnie nam pomieszała plany. 15 maja 1900 roku, czyli dokładnie 120 lat temu, po raz pierwszy z sukcesem napełniono zbiornik Wieży Ciśnień.

Czytaj więcej...

Koronawirus nie zagraża wodzie

Czytaj więcej...Światowa Organizacja Zdrowia potwierdza, że koronawirus nie rozprzestrzenia się poprzez systemy wodociągowe. To oznacza, że nie stanowi on zagrożenia ani dla tych systemów, ani dla jakości wody przeznaczonej do picia.

Według aktualnej publikacji Światowej Organizacji Zdrowia z dn. 2 marca 2020 r., obecnie nie ma żadnych dowodów na przeżycie wirusa COVID-19 w wodzie pitnej. W opinii WHO, proces dezynfekcji wody zapewnia skuteczną likwidację tego wirusa i nie są potrzebne żadne dodatkowe środki gwarantujące bezpieczeństwo wody.

Woda w Bydgoszczy bezpieczna

Woda, którą dostarczają Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy jest całkowicie bezpieczna - zarówno u źródeł, z których jest czerpana, jak również w kranie, u klienta:

Czytaj więcej...

Chroń się przed wirusem

Czytaj więcej...Koronawirus coraz bliżej Polski. Im bliżej tym więcej pojawia się pytań i obaw, w tym również tych dotyczących skutecznej ochrony przed nim. Okazuje się, że w tym przypadku jedną z bardziej skutecznych metod jest dbanie o czystość rąk. Od zawsze wiadome było, że najprostsze rozwiązania są najlepsze. W aptekach brakuje maseczek, nawet tych które w przed niczym nie chronią. Jeśli nawet komuś uda się taką maseczkę zdobyć to kosztuje ogromne pieniądze. W wielu wypowiedziach eksperci, którzy zajmują się sprawami epidemiologicznymi podkreślają, że najważniejsza jest higiena i dbałość o czyste ręce! W związku z tym przypominamy wszystkim jak, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), należy myć ręce.

Czytaj więcej...

Kontrakt „Modernizacja oczyszczalni ścieków KAPUŚCISKA – II etap" podpisany

Czytaj więcej...Czytaj więcej...„Modernizacja oczyszczalni ścieków KAPUŚCISKA – II etap oraz wykonanie inteligentnego systemu zarządzania sieciami wod – kan” to kolejny projekt współfinansowany ze środków Funduszu Spójności. Głównym celem modernizacji jest przede wszystkim dostosowanie węzła osadowego oczyszczalni do poziomu ładunków dopływających do oczyszczalni, zwiększenie stabilności i niezawodności procesu oczyszczania ścieków, zwiększenie produkcji i wykorzystanie biogazu dla potrzeb oczyszczalni a co za tym idzie zwiększenie udziału energii odnawialnej w zużyciu energii ogółem oraz zmniejszenie oddziaływania oczyszczalni ścieków na środowisko. 

"Kontrakt stanowi zadanie projektu współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności  „Modernizacja oczyszczalni ścieków KAPUŚCISKA – II etap oraz wykonanie inteligentnego systemu zarządzania sieciami wod – kan”.
Kontrakt wart jest 99 milionów złotych brutto.

Wykonawcami zadania są: MCC Spółka Akcyjna z siedzibą w Chodeczy, Molewski Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Włocławku, PTB Nickel Technologia Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Suchym Lesie."

Więcej szczegółów tutaj

Kanalizacja tego nie przełknie

Czytaj więcej...Niby sprawa jest oczywista - do kanalizacji powinny trafiać tylko zanieczyszczenia fizjologiczne i papier toaletowy, który jest na tyle miękki, że nie zatyka rur oraz nie powoduje problemów w przepompowniach i oczyszczalni ścieków. Tyle teorii! Do kanalizacji trafia o wiele więcej rzeczy, które nigdy nie powinny się tam znaleźć. Okazuje się, że wielu z nas nie wiedząc co zrobić z nietypowymi śmieciami wrzuca je do przewodów kanalizacyjnych. Jest tam więc niemal wszystko:

Czytaj więcej...

43 sekundy dla zdrowia

Czytaj więcej...Za nami już Światowy Dzień Mycia Rąk. Nie znaczy to jednak, że zapominamy o ich myciu! Ta pozytywna inicjatywa wyszła od Organizacji Narodów Zjednoczonych a akcja ma zachęcać wszystkich ludzi – a zwłaszcza dzieci – do regularnego mycia rąk jako kluczowego elementu profilaktyki przeciw biegunce i wielu infekcjom. Choć mieszkańcom krajów wysoko rozwiniętych może wydawać się to niemożliwe, biegunka i zapalenie płuc doprowadzają co roku do śmierci ponad 3 miliony dzieci poniżej piątego roku życia. Nie wszyscy na świecie mogą pochwalić się częstym myciem rąk, choćby bardzo nawet chcieli. Około 663 mln ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody, a ok. 800 dzieci dziennie umiera na choroby spowodowane brakiem dostępu do niej. Szacuje się, że do 2020 roku umrze ok. 135 mln osób z powodu chorób wywołanych przez brudną wodę lub jej brak.

Czytaj więcej...

Kolejny kontrakt podpisany!

 
Czytaj więcej...Bydgoski pionierski projekt „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy”, który dzięki swej innowacyjności i kompleksowości zyskał dofinansowanie Unii Europejskiej  oraz uznanie nie tylko środowisk branżowych w kraju, doczekał się kolejnego - ostatniego etapu realizacji. Nie tak dawno - w czerwcu br. podpisano w naszej Spółce kontrakty z wykonawcami prac w zakresie renowacji i czyszczenia istniejących kanałów deszczowych, a wczoraj po południu podpisany został kontrakt na realizację etapu obejmującego budowę i przebudowę sieci.
Kontrakt wart jest 234 miliony złotych brutto. Wykonawcami zadania są IDS-BUD S.A. z Warszawy oraz DIM Construction Sp. z o.o. Prace mają być zakończone do końca 2020 r. 

Czytaj więcej...

Modernizacja bydgoskiej oczyszczalni przy unijnym wsparciu

 

Czytaj więcej...Bydgoszcz była jednym z pięciu miast, które w kwietniu br. podpisały w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowy o dofinansowanie projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Na realizację Projektu „Modernizacja oczyszczalni ścieków KAPUŚCISKA – II etap oraz wykonanie inteligentnego systemu zarządzania sieciami wod.-kan.Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy – Sp. z o.o. uzyskały dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności. Przy wartości projektu ok. 76,65 mln zł.dofinansowanie stanowi kwotę ok. 48,86 mln zł. Umowę w NFOŚiGW podpisali Prezes Zarządu MWiK Stanisław Drzewiecki i Dyrektor ds. Eksploatacji  Sławomir Rybarski.

Czytaj więcej...

Katalog zielono - niebieski

Czytaj więcej...W Urzędzie Mista odbyła się konferencja prasowa z udziałem Pani Prezydent Marii Wasiak, podczas której zaprezentowaliśmy przygotowany wcześniej katalog zielono - niebieskich rozwiązań projektu deszczowego  dla bydgoszczan. Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem zamieszczonym u dołu strony jako załącznik.

Załączniki:
Pobierz plik (Katalog zielono - niebieskiej infrastruktury - small print version.pdf)Katalog zielono-niebieski9357 Kb

Czytaj więcej...