Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy – Sp. z o.o.

Wydarzenia

Biuro Obsługi Klienta

O nas

Infrastruktura

Projekty Unijne

Pierwsze poidełka

Picie wody z kranu korzystnie wpływa na nasz organizm, a u najmłodszych zapobiega wielu chorobom, w tym otyłości - twierdzą lekarze i dietetycy. W części bydgoskich szkół Miejskie Wodociągi postawią poidełka, z których uczniowie będą pić wodę prosto z  sieci wodociągowej. Zainteresowanie zgłosiły także niektóre instytucje.

Estetyczne i wygodne w użyciu zdroje z pitną wodą, tzw. poidełka, to sposób, by wszystkim zapewnić wygodny dostęp do czystej, bezpiecznej i zdrowej wody, którą można pić bez obaw prosto z kranu. Poidełka zostaną zamontowane w 20 szkołach, które dotąd zgłosiły wnioski do bydgoskich Wodociągów. Miejsce zainstalowania wodotrysków jest uzgodniony z dyrekcjami placówek. Poidełka staną także w Operze Nova, Urzędzie Miejskim i Wojewódzkim.

Nauczyciele nie mają obaw, że dzieci będą pić popularną  „kranówkę”, bo woda, która płynie z bydgoskich kranów, spełnia wszystkie wymagania jakościowe, zawiera niezbędne i ważne dla zdrowia pierwiastki i składniki mineralne, a co ważne – nie ustępuje jakością wodom mineralnym. W rankingu badanych 12 wód butelkowych o różnym stopniu mineralizacji i z tzw. różnych półek cenowych woda bydgoska zajęła drugie miejsce. Miała zdecydowanie więcej anionów i kationów niż większość wód butelkowych, które zbadano.

Dzięki inwestycjom modernizacyjnym, które bydgoskie Wodociągi przeprowadziły w ubiegłych 12 latach przy udziale funduszy Unii Europejskiej, woda bydgoska ma doskonałą, gwarantowaną jakość w całej Bydgoszczy – w każdym miejscu i czasie. Jest uzdatniana  i filtrowana, a także nieustannie monitorowana. Jakość wody w sieci wodociągowej kontroluje laboratorium MWiK w 181 punktach w Bydgoszczy, przeprowadzając 220 analiz w ciągu miesiąca.

Stwarzając warunki do picia wody prosto z kranu Miejskie Wodociągi w Bydgoszczy chcą nie tylko podważyć stereotyp, że woda z kranu jest niezdrowa. Spółka włączyła się w ogólnopolską kampanię społeczną, której celem jest promowanie picia wody prosto z kranu i zachęcanie do jej spożywania zamiast słodzonych napojów, i to już u najmłodszych. Pomysł kampanii prowadzonej przez Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych, współfinansowanej przez Ministerstwo Zdrowia powstał w październiku ubiegłego roku w związku ze wzrastającą w szybkim tempie liczbą dzieci z nadwagą i otyłością, zwłaszcza w grupie wiekowej 6-11 lat. Zdaniem lekarzy i dietetyków, spowodowane jest to m.in. nieprawidłową dietą i spożywaniem nadmiernej ilości cukru zawartego w różnych, z pozoru nieszkodliwych produktach spożywczych, jak choćby napoje. Tymczasem nadmiar masy ciała u dzieci może prowadzić do powstania w przyszłości chorób sercowo-naczyniowych. Organizatorzy i partnerzy akcji podkreślają, że edukacja zdrowotna ma największe szanse na powodzenie, gdy zaczyna się od najmłodszych lat.